20 lip 2017

Wady dużych psów

Ostatnio trafiłam na post o wadach małych psów.Po przeczytaniu stwierdziłam,że tak samo  lub nawet więcej wad mają psy większych gabarytów.Tak więc dzisiejszy post na ten temat.


Aktywność/Spacery
Duże psy potrzebują dużo ruchu(oczywiście są wyjątki) i logiczną rzeczą jest,że jako właściciele powinniśmy psu ją zapewnić.Niestety z większymi psami jest problem,jeżeli chodzi o problemy zdrowotne-są one podczas aktywności w mocnym stopniu narażone na problemy ze stawami. Dlatego dla masywnych psów trzeba znaleźć taką formę aktywności, która pozwoli spalić nadmiar energii i nie obciąży zbytnio ich stawów, kości i ścięgien.

Długość życia
Zazwyczaj psy mniejszych ras żyją znacznie dłużej niż większe psy. Średnia życia małego psa to 12-15 lat, ale są i takie, które żyją ponad 20 lat. W przypadku psów ras dużych i olbrzymich 8-12 lat to sędziwy wiek, lecz także wśród większych psów istnieją wyjątki.

Karmienie 
Duży pies wiążę się z  większą potrzebą jedzenia. 

Oczywiście ilość pochłanianej karmy zależna jest od wielu czynników takich jak zapotrzebowanie na ruch, masa, czy wiek psa.Jeżeli dany właściciel decyduje się karmić psa dietą BARF,na dużego psa wychodzi to około 200 zł a nawet więcej w przypadku ras olbrzymich.Natomiast karmiąc tą samą dietą, na małego psa wydamy znacząco mniej pieniędzy.To samo tyczy się suchej karmy.

Akcesoria
Tutaj bardzo podobnie jak w punkcie wyżej.Rzeczy dla dużych psów są droższe niż dla małych.Czy to zabawki,akcesoria spacerowe bądź środki pielęgnacyjne.

Inne psy/zabawy z nimi
Z większymi psami jest z tym ciężko,że jak się rozbrykają jest ich wszędzie pełno przy czym swoją masą mogą wyrządzić komuś krzywdę.

Oprócz tego na spacerach nie raz spotka się inną osobę ze swoim pupilem,który z daleka szczeka na Twojego psa.Są takie momenty,że psu puszczają nerwy i nawet jeżeli pies jest po szkoleniu może on stracić kontrolę nad sobą,a takiego jest naprawdę ciężko przywrócić do porządku i nad nim zapanować.

Wyjazdy
Z małym pieskiem prościej jest poruszać się komunikacją miejską i zdecydowanie wygodniej.Małego psa można włożyć w transporter bądź wziąć na ręce,w tedy dużo miejsca nie zajmie.Jeżeli podróżujemy samolotem,a pies nie przekracza limitu wagi można oszczędzić mu stresu i zabrać do kabiny pasażerskiej samolotu.Podróż z większym psem jest trudnym wyzwaniem organizacyjnym dla właściciela,hotele często patrzą na gabaryty,ale nie każde,są i też takie co na to nie zwracają uwagi.Jednak musimy pamiętać by odpowiednio się na taki wyjazd przygotować.

Więcej brudu i sierści
Duży pies=dużo brudu 😄 Jeżeli posiadamy psa,który kocha tarzanie się w różnych smrodkach i uwielbia zażywać błotnych kąpieli musimy liczyć się z tym,że to wszystko po powrocie ze spaceru znajdzie się w mieszkaniu.Do tego dochodzi sierść-masa sierści.
Zarówno małe pieski, jak i olbrzymy posiadają liczne wady i zalety, których trzeba być świadomym przed adopcją czy zakupem.Powyżej skupiłam się tylko na wadach,ale oczywiste jest tak samo,że te psy mają również wiele zalet.


A Wy co o tym sądzicie,jakie wady według Was mają duże psy?
6 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Duże psy są bardziej podatniejsze na choroby stawów. Poza tym zgadzam się z całym postem. jednak mimo to i tak o wiele bardziej miłuję duże psy :D
  Pozdrawiamy! | Biscuit Life

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadza się. Z całą miłością do mojego Cielaka, drugi raz nie zdecydowałabym się na tak dużego psa, nawet mając inne warunki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mimo że mam małego psa doskonale znam wady dużych, dlatego że w naszym domu mieszka labrador mojego wujka i powiem tak, ja sama osobiście w swoim domu nigdy nie będę chciała mieć dużego psa szczerze mówiąc wolę mieć 5 kurdupli niż jednego takie byka :p

  Pozdrawiamy Sonia Dog Princess

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja miałam małą psinę (mix jamnika z terierem szkockim). Była ze mną 19 lat. Teraz mam od kilku lat kundelka przypominającego czarnego spaniela, z tym, że takiego do kolan. (Obie psinki się znały). Różnica w ich wielkości nie jest powalająca, ale fakt: teraz mam: więcej sierści (a poprzednia sierść też miała długą), więcej piachu po spacerach. konieczność kąpania psa, jeżeli tylko miała okazję wskoczyć do jakiegoś bajora, w autobusie musi mieć kaganiec (tzn mam go w ręku, bo po założeniu to istny tajnun), a i tak nie każdy chce ją wpuścić do pojazdu, zaś z poprzednią jeździłam, gdzie, kiedy i czym chciałam. W samochodzie aktualna jak się wpakuje na kolana, to cały świat przyszłania, a co do zabawy... Jest jakoś po środku, duże psy się z nią nie bawią, bo to dla nich jakiś kurdupel, małe się jej boją, bo szczeka w trakcie zabaw. Ma tylko 2 "znajomych", z którymi wariuje.

  OdpowiedzUsuń