8 lut 2017

Jak wybrać odpowiednią obrożę dla psa?


Niedługo ma dołączyć nowy członek rodziny,więc trzeba zaopatrzyć się w potrzebne rzeczy,jedną z nich jest obroża,ale nie wiesz jaka będzie najlepsza?
Często nie wiemy jaki typ obroży będzie dobry,z jakiego materiału,szerokość i można tak długo wymieniać,zawsze coś będzie czego nie będziemy pewni.
Dlatego dzisiejszy post będzie na temat wyboru odpowiedniej obroży.
Ale jakie są w ogóle ich rodzaje?
Obroże zapinane – na klamrę, sprzączkę - na sprzączkę są mocniejsze i bezpieczniejsze,mają one dziurki na określonych wysokościach. Obroże zapinane na klips są częściej powodem ucieczek psów przez to,że możliwe jest ich rozerwanie czy pęknięcie jeżeli pies mocno pociągnie.
Obroże zaciskowe i kolczatki -Kolczatka – typ obroży stosowanej przy tresurze psów. Kolczatki wykonywane są z metalu lub ze skóry – w różnych wersjach. Wersja metalowa ma budowę łańcuszka, którego ogniwa zakończone są wystającymi, tępo zakończonymi końcami drutu - kolce są ustawione pod takim kątem, by nie wbijać się w skórę, tylko uwierać psa - przy odpowiednio założonej i stosowanej kolczatce, kolce nie mogą zrobić psu krzywdy.
Obroża zaciskowa ma podobne zastosowanie co kolczata,jednak nie posiada ona kolców.
Obroże półzaciskowe-ich zadaniem jest dawać znak poprzez zaciskanie jeżeli pies ciągnie,że jest coś nie tak,a jeżeli pies idzie ładnie obroża jest luźna na szyi czworonoga.Przed zakupem obroży powinniśmy dokładnie zmierzyć obwód szyi psa,nie powinna być za luźna,ani za ciasna.Według zaleceń powinniśmy mieścić w niej dwa palce.
Szerokość obroży.Tutaj najczęściej właściciele sugerują się wyglądem,czyli jak obroża prezentuje się na szyi psa.Tak naprawdę powinniśmy dobrać taką obrożę by odpowiadała ona kręgowi szyjnemu naszego psa.Będzie to w tedy najbezpieczniejszy wybór.Za szeroka obroża może powodować dyskomfort przy czym mocno ograniczy ruchy psa,natomiast jeżeli będzie ona za wąska może powodować kaszel i ucisk.Jeżeli chodzi o Irona ma on obroże o różnych szerokościach,ale najbardziej dla niego odpowiednią jest 2 cm oraz 2,5 cm.

Myślę,że post pomoże przyszłym właścicielom w wyborze odpowiedniej obroży.


A Wy jakie zazwyczaj kupujecie obroże dla swoich pupili?

Pozdrawiamy!

6 komentarzy:

 1. My preferujemy obrożę półzaciskową, te na klamrę nie zdają u nas egzaminu. Moje psy mają szeroką szyję i bardzo łatwo taka obroża spada z ich szyi. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. My lubimy różne rodzaje obroży, ale jedyna która się dla nas nie nadaje, to ta na klips. Boje się, że przy jakimś wyjściu gdy Bakuś mocniej pociągnie, ona po prostu się rozepnie. Dlatego staram się kupować te "mocniejsze", żeby nie mieć niemiłych sytuacji na spacerze :)
  Pozdrawiamy M&B

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie naszymi ulubionymi obrożami to martingale i półzaciski. Teraz raczej rzadko kupuję psom obroże na klamrę, bo boję się, że przez przypadek przytrzasnę Bobikowi lub Azie uszy ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. My najbardziej lubimy obroże półzaciskowe oraz zapinane na klamrę (jak od paska do spodni). Mamy też obrożę na klamrę, ale mam shizy, że się odepnie xD

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla mnie mus to półzacisk i miękkie podszycie :).

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja kupuję, a raczej szyję :D zazwyczaj takie zwykłe na klamrę. Mojemu psu czasem odwala na spacerach i potrzai porządnie ciągnąć, więc półzacisk się nie sprawdza.

  OdpowiedzUsuń